Džibuti

Džibuti je malý státeček, ležící ve východní Africe. Leží v tzv. Africkém rohu v Adenském zálivu. Záliv nabízí četné pláže s možnostmi potápění se ke korálovým útesům nebo možností projížďky člunem. Většinu území Džibutska však pokrývá nehostinná poušť. Hornatý sever přechází ve středu a jihu země ve vyprahlé nížiny. Nejvyšší hora Moussa Ali má nadmořskou výšku 2063 m n. m. Zajímavostí jsou solná jezera. Abbé na jihu země je proslulé horkými prameny a množstvím plameňáků. Jezero Assal je nejnižším bodem Afriky, leží 157 m pod hladinou moře. V jeho okolí zaujme vulkanická krajina.

Největšími městy jsou Djibouti a Tadjoura.

Roku 1946 se Džibutsko stalo francouzským zámořským územím. Samostatnost byla vyhlášena v roce 1977. V zemi rostly etnické konflikty, které vyústily v občanskou válku. Díky intervenci Francie se v roce 1991 podařilo nastolit příměří. Země stále udržuje těsné vztahy s Francií a obchoduje s Čínou, Velkou Británií, Etiopií, Saudskou Arábií a dalšími státy. Je sídlem množství zahraničních bank.

Počet nezaměstnaných představuje polovinu veškerého práce schopného obyvatelstva. Téměř dvě třetiny obyvatelstva pracuje v zemědělství. Zemědělskými produkty jsou převážně zelenina, datle a káva. Chovají se ovce, kozy a skot. Na mořském pobřeří se získává sůl z mořské vody. Jako mnohé státy Afriky je i Džibuti závislé na pomoci ze zahraničí.

 

Zajímavá místa a města Džibuti : Jezero Abbé, Jezero Assal, Djibouti, Tadjoura, Záliv Tadjour

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články