Corrida francouzsky

Autor: časopis Cestopisy

Při vyslovení „Provence“ se většině lidí vybaví provensálské koření nebo města Marseille, Cannes či Avignon. Já to mám trochu jinak. Na mne dýchne žhavá atmosféra slaného kraje Camarque, kde po staletí chovají bílé koně a černé býky. A mají tu býčí zápasy. Říkají tomu corrida, nebo ještě lépe courses de taureaux, doslovně do češtiny (a do blba) přeloženo jako býčí běhání. Toreadoři tu jsou celí v bílém, vypadají trochu jako tenisoví trenéři, a do arény s rozzuřeným býkem nastupují hned dvě družstva, která „hrají“ proti sobě. Býk má na rozích a mezi nimi navěšeny barevné konfety a úkolem bílých torreros je nasbírat jich co nejvíc – nebo prostě více než soupeři. Trochu fotbal, trochu tahání býka za ocas, prostě „španělská vesnice“, ale rozhodně zajímavá podívaná.

Je pravda, že někteří býčci jsou zpočátku značně zmatení, ale když jim před čumákem začne přebíhat jeden torrero za druhým, každý z jiné strany, a každý se mu snaží sáhnout mezi rohy, takový býček dříve nebo později prohrábne přední nohou písek arény, zvíří oblaka prachu, skloní hlavu a zlověstně odfukuje, vyhlíží si oběť z řad poskakujících a pokřikujících bílých postaviček okolo hrazení arény. Dříve či později se býk rozběhne s hlavou u země na některou skupinu provokujících, která se střelhbitě rozprchne do stran a nahoru (ano, často jsou vidět torreros visící na zábradlí diváckého ochozu) a to je ta nejlepší chvíle pro osamělého lovce konfet, aby z boku přeběhl býkovi před nosem a ukořistil tu nejcennější trofej pro své mužstvo.

A to nejlepší na konec – všichni to přežijí.

 Jan Škvára (1962)

Od roku 1989 se snaží živit fotografií. Pracoval jako komunální fotograf, dělal technickou fotografii v malé reklamce, fotografoval pro geografický časopis, absolvoval post obrazového redaktora populárně naučného časopisu, ale také obsluhy minilabu.

Autor: Jan Škvára

Foto: Jan Škvára

Převzato z časopisu Cestopisy.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku Corrida francouzsky
Počet komentářů: 1, poslední komentář: Pondělí, 29.7.2013 19:31:54

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze