Ve skalách totiž naleznete takových pastiček stovky až tisíce. Nejen na jejich úpatí, ale také vysoko ve stěnách. A nejsou to zdaleka jenom mravkolvi, kdo obývá přepestrou mozaiku různých typů prostředí v Českém ráji. I když se většině lidí při vyslovení názvu oblasti vybaví především skalní města, Český ráj tvoří i louky mokré a suché, rybníky, vodní toky, lesy listnaté, smíšené i jehličnaté, … A všechna tato místa mají své typické obyvatele z živočišné říše. Odhadem jde asi o 30 000 živočišných druhů, ovšem poznání tohoto území ještě zdaleka není u konce. Také není vyloučeno, že si příští rok neoblíbí Český ráj druh, který ho dříve opomíjel. Tak se tu například v roce 2 000 objevil orel mořský, který tu od té doby vyvádí mláďata. Kde hnízdí, ale neprozradím, nechme mu i uprostřed Evropy relativní klid a divočinu…
Blatnice skvrnitá je barevně neuvěřitelně proměnlivá. V případě potřeby se dokáže rychle zahrabat.
Vraťme se však do skal, vždyť skalní města jsou tím hlavním lákadlem Českého ráje. A rozhodně nejsou tak studená a chladná, jak na první pohled vypadají. Ve zdejších dutinách a polodutinách hnízdí celá řada ptáků, od sýkory koňadry i modřinky až třeba po brhlíka. To je takový „zedník“ mezi ptáky. Využívá již hotové dutiny a vstupy do nich upravuje tak, že je „obezdí“.
Z ptáků zde žije také rehek domácí i zahradní, konipas bílý, z těch větších pak poštolka, kavka, výr velký, v osmdesátých letech minulého století přibyl dokonce i krkavec. Kavky, poštolky a krkavce můžete vidět, jak posedávají na vrcholcích skal a borovic. Rorýse, kteří tam hnízdí, spíš uslyšíte – jsou to opravdu hluční ptáci.
Pěnkava obecná si hlavně z mechu staví úhledná hnízdečka. Svoji písničku dokáže samec během dne přednést až 4000krát!
O mravkolvech už byla řeč, zajímavým hmyzím zástupcem skalních obyvatel jsou také včelky „samotářky“ z řádu blanokřídlých. Ty si přímo ve skalách vyvrtávají chodbičky a tam hospodaří. Kusadly vykusují zrníčko po zrníčku…
Páchník hnědý (vyvíjí se v trouchu starých stromů).
Skalní města jsou také domovem jezevce lesního a kuny skalní. Řadu zdejších jeskyní využívá také netopýr vrápenec malý. Stálým obyvatelem je i křižák (nověji meta) temnostní, pavouk, který byl v Čechách údajně poprvé nalezen právě na Hruboskalsku.
Babočka admirál (létá koncem léta na spadané ovoce).
Rosnička zelená (svůj hlas zesiluje rezonančním měchýřkem).
Autor: Zdeněk Mrkáček
Foto: Zdeněk Mrkáček
Převzato z časopisu Cestopisy.
Aktuální číslo na stáncích
obsahuje tyto články.
Objednejte
si zvýhodněné předplatné časopisu Cestopisy.
Související články
K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.
Komentáře