Černá Hora

Doporučená doba návštěvy

V létě je nejlepší počasí samozřejmě na slunění, koupání v moři a různé výlety. Na podzim pak vhodná doba ještě i pro koupání, ale především pro turistiku.

Počasí

Průměrná teplota v měsících květen - říjen je až do 35 °C, teplota vody je 24 - 26 °C.

Orientační ceny:

Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR. V mořských letoviscích mohou být zvláště během letní sezóny vyšší. Ceny ve vnitrozemí jsou oproti ČR celkově spíše nižší.

Chleba 0,40 - 0,60 Euro
pivo 1 - 2 Eura
víno 6 Euro
minerální voda 1 Euro
zmrzlina (kopeček) 0,50 Euro
káva 1 Euro

Lodní výlet 7 Euro
Lanovka 5 Euro
Národní parky 0,5 - 1 Euro

Doprava

Autem

Černá Hora je pokryta sítí silnic a přes hlavní trasy spojena s celou Evropou, délka silnic je 3 880 km, z toho je 95 % asfaltovaných. I když vedou přes vysoké hory a hluboké kaňony, při dodržování dopravních předpisů jsou cesty bezpečné.

Autobusem


Autobusová doprava na Černohorských cestách patří mezi nejbezpečnější na světě, a to i navzdory tomu, že většinou vede přes horské terény a po hlubokých kaňonech. Pravidelné autobusové spojení je na všech magistrálních a regionálních cestách. V turistické sezóně meziměstské autobusy jezdí každé 2 hodiny a lokální každou hodinu. Mikrobusy nabízejí dopravní služby za ceny o něco vyšší než autobusy.Dělají to i taxi služby, ale za vyšší ceny. Přibližně je třeba počítat se zaplacením 5 € za 100 km.
Po všech hlavních cestách Černé Hory jezdí hodně kamiónů, většinou z mořského přístavu Bar. Proto je nevyhnutelné při jízdě v zatáčkách snížit rychlost a držet se úplně vpravo. Rychlost na jugoslávských cestách mimo obec je omezená na 80 km/h, v obcích na 50 km/h, na dálnicích je povolená maximální rychlost 100 km/h.
Pohonné hmoty jsou v dostatečném množství na všech čerpacích stanicích kolem 0,75€ za 1 litr. Benzín je 98 a 86 oktanový a na větších čerpacích stanicích je i bezolovnatý benzín. Nafta se prodává za nižší ceny jako benzín.

Hraniční přechody

· z Maďarska: Rozske- Horgoš, Tompa- Subotica, Hercegszanto-Bački Breg
· z Rumunska: Jimbolija – Srpska Crnja, Stamora Moranta- Vatin, Naidas- Kaludjerovo, Drobeta – Turn Severin Djerdap
· z Bulharska: Kula – Vrška Čuka, Bregovo-Mokrineje, Kalotira-Gradina, Strezimirovci – Strezimirovci, Otomanci-Ribarci
· z Makedónie: Sv. Prohor Prčinjski- Sv.P.P., Kumanovo-Čukarka, Djeneral Jankovič – Djeneral Jankovič
· z Albánie: Kukeš – Vrbnica, Hun i Hotit –Božaj
· z Chorvatska: Debeli Brijeg – D.B. (mimo provoz až do urovnání vztahu mezi ZRJ a Chorvatskem), Lipovac-Batrovci, Ilok-Bačka Palanka, Erdut –Bogojevo, Batina. Bezdan.
· ze Srbska: Trebinje-Vilusi, Gacko-Krstac, Ščepan Polje, Čajniče-Boljaniči, Uvac, Kotroman, Bajina Bašta, Bratunac, Mali Zvornik, Trbušnica, Pavloviča Most-Badovinci, Sremska Rača.

 

Železniční doprava

 

Černou Horu spojuje se světem známá horská trať Bělehrad - Bar, dlouhá 560 km. Tato trať vede přes 254 tunelů a 234 mostů. Nejzajímavější je most na Malé řece, který je ve výšce 190 metrů. Celkem 115 km tratě vede tunely a 14,6 km po mostech. Nejdelšími tunely jsou Sozina (6170 metrů), poslední před pobřežím Jadranu a Zlatibor (6169 metrů) v rovnoměrném pohoří na území Srbska.
Druhá železniční trať v Černé Hoře vede z Podgorice do Nikšiče (60 km) a třetí spojuje Podgoricu s albánskou hranicí (20 km), přes přechod Božaj do Skhadaru. Tyto tři železniční tratě mají dohromady pouze 280 km.
Státní podnik Černohorské železnice (JP Železnice Crne Gore) má sídlo v Podgorici. V současnosti začíná realizovat projekt automatického řazení železniční dopravy Černé Hory.
Rychlíky z Bělehradu k moři vyjíždějí po 10. a po 14. hodině a tři vlaky vyjíždějí z Bělěhradu ve večerních hodinách. Cesta do hlavního města Jugoslávie trvá asi 8 hodin. Pro cestující připomínáme, že v turistické sezóně je pro klienty připraven na trati Bělehrad - Bar a zpět, rychlík s lůžkovými vagóny, nazývaný autovlak, ve kterém se převážejí osobní auta. Cena je zhruba dvojnásobná oproti normálnímu jízdnému. Auta jsou zabezpečené proti krádežím ve speciálních chráněných vagónech.

 

Lodní doprava

 

Pravidelná lodní doprava po moři je mezi mořským přístavem Bar a italským Bari. Večer odplouvá ferryboat ve 22hod a ráno kolem 7 hod připlouvá do Baru. Mezi Barem, Bari a druhým italským přístavem Ancona proplouvá několik ferryboatů. Tyto lodě jsou komfortní s kabinkami na spaní, restaurací, barem atd.Převážejí se v nich i automobily. Děti do dvou let mají plavbu zdarma a od dvou do dvanácti mají slevu 50% z ceny. Sleva za autobus je 50% při plné obsazenosti autobusu, ale cena plavebního lístku na osobu je neměnná. Za každých 25 cestujících je jedno místo za osobu zdarma. _Dvakrát do týdne pluje ferryboat i na trati Kotor – Barleta a zpět. V letní sezóně se organizují výletní plavby podél pobřeží Jadranu, ale i plavby po Skadarském jezeře a Pivské přehradě.

Letecká doprava

 

Na území Černé Hory jsou dvě civilní letiště s mezinárodním příjmem, a to v Podgorici a v Tivate. Mohou zde přistávat všechny typy letadel. Tivacké letiště má nejlepší klimatické podmínky na leteckou dopravu ve středomoří. Je umístěné hned na břehu Tivatské zátoky. Startovací dráha má délku 2 500 m a šířku 45 m.
Denně létají letadla společnosti Montenegroairlines a JAT mezi Bělehradem Podgoricou a Tivatem. Z bělehradského letiště je spojení s celým světem. V turistické sezóně na tivatském letišti denně přistává více než 20 letadel z Anglie, Německa, Francie, Norska, Rakouska, ČR, Ukrajiny, Ruska, Izraele a i ze Slovenska. Nejvíce charterových letů z Bělehradu mají společnosti JAT a Aviogenex. Když letiště Tiavat nestačí přijímat všechny letedla, přistávají některé i v Podgorici a letišti Golubovac.
Let z Bělehradu do Tivatu trvá asi 40 minut a z Bratislavy více než hodinu.

Rizika

Žádná zásadní rizika nehrozí.

Svátky a zvláštní události

1. ledna Nový rok
27. dubna Den vzniku SRJ
1. května Svátek práce
13. června Den národa Černé Hory
29. listopadu Den republiky

Další informace

V této oblasti byla tradice krevní msty, jednotlivé rodiny se mezi sebou hádaly a pobíjely. Říká se, že vysoko v pohoří Orjen stále žijí lidé, kteří krevní mstu praktikují...

Dále si můžete všimnout, že se všude hodně kouří...a pokud Vás Černohorci pozvou domů na kávu, nebraňte se, rádi hostí a pomáhají druhým.

Jednou z nejvýznamnějších událostí v jejich životě je svatba. Je významná, jak pro ženicha, tak pro nevěstu, příbuzné i přátele. Svatbu platí rodina nevěsty a může se stát, že se zadluží, jelikož je to opravdu velká událost.

Očkování

Žádné zvláštní očkování není nutné, postačí klasická očkování - tetan, klíšťová encefalitida, atd.

Kurz

24,60 Kč/Euro

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články