Čad

Čad se rozprostírá ve vnitrozemí v severní části střední Afriky. Severní třetinu pokrývá Sahara. Z písečnatých pouští vystupují pískovcové plošiny Ennedi (1450 m n. m.) a pohoří sopečného původu Tibesti. Pro velkou část země tvoří zdroj vody řeky Šari a Logone. Zde se rozprostírá i plytká pánev s Čadským jezerem, jehož rozloha se mění. Hlavní atrakcí je národní park Zakouma a okolí vysychajícího jezera Čad.

Bývalá francouzká kolonie získala nezávislost v roce 1960. Od nabytí samostostatnosti stát provázejí občanská válka doprovázená krvavými nepokoji a spory se sousedícími zeměmi, zejména Libyí. Čad patří mezi nejchudší státy na světě. Většina obyvatel je odkázána na humanitární pomoc. Země má velmi pestré etnikum. Leží na rozhraní severní arabské a jižní černé Afriky.

Přírodní podmínky nejsou příliš nakloněné rozvoji zemědělství. Na jihu se pěstuje bavlna, arašídy a rýže. Jezero a řeky umožňují rybolov. Obyvatelé v žijící v savanách se živí chovem dobytka. Hlavním exportním artikl je bavlna. Nepatrný průmysl zpracování bavlny je zastoupen v hlavním městě.

Zajímavá místa a města Čadu : Pohoří Tibesti, Jezero Čad, Abéché, N’Djaména, Národní park Zakouma

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články