Bulharsko

Bulharsko je stát jihovýchodní Evropy, na balkánském poloostrově. Země sousedí na severu s Rumunskem (kde hranici tvoří Dunaj), na západě se Srbskem a s Makedonií, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem.

Široké překrásné pláže a velmi příznivé ceny, kvalitní ubytovaní a stále stoupající kvalita služeb a pověstná přívětivost a pohostinost místních obyvatel dělají dnes z Bulharska jednu z turisty nejvyhledávenějších zemí k prožití vysněných prázdnin.

V zemi převažuje zemědělská výroba, která se v jednotlivých regiónech dost výrazně líší. Na sprašové Bulharské tabuli se pěstuje pšenice, kukuřice a cukrová řepa, v Hornotracké nížině, která má středomořské podnebí se pěstuje zelenina (rajčata, papriky, okurky) a ovoce (jablka, broskve a hroznovévíno). Významný je i potravinářský průmysl (Plovdiv). V oblasti Kazanlaku a Karlova ve Staré planině jsou světoznámé růžové záhony, ze kterých se získavá růžový olej, který se používá jako základní surovina francouzských voňavek. Na svazích pohoří se chovají ovce a kozy. Bulharsko má bohaté ložiska rud barevných kovů (měď, olovo, zinek), ale energetické suroviny musí dovážet. Bulharský průmysl vznikl až po 2. světové válce. Významné je hlavně hutnictví a strojírenství (pracovní a zemědělské stroje, výroba lodí). Na bázi dovezené ropy vznikl chemický průmysl (Burgas).

Města a zajímavá místa  Bulharska : Pamporovo, Černomorec, Plovdiv, Národní park Pirin, Sunny Day

Fotogalerie  Bulharsko : Bulharsko

Cestopisy z  Bulharska : cestopisy

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články