Brazílie

Doporučená doba návštěvy

Na většině území Brazílie panuje po celý rok krásné horké počasí, takže Brazílii lze navštívit kdykoliv během roku.

Počasí

Brazílie svojí polohou zasahuje převážně do tropické oblasti. Během roku zde jsou malé variace v počasí. V jižní části Brazílie se vyskytuje spíše už subtropické podnebí.

Na většině území Brazílie je po celý rok horko a krásné léto. Pokud však navštívíte Amazonský deštný prales, je třeba počítat s velkou vlhkostí. V jižní části, která leží v subtropech a kde jsou nízké hory se lze však potka ve vyšších polohách i se sněžením.

Orientační ceny:

Ceny za ubytování (pokoj) se v Brazílii pohybují v průměru kolem 50 - 150 BRL. Ceny za luxusní ubytování se pohybují od 400 BRL výše.

Průměrná cena za hlavní jídlo dne se pohybuje kolem 15 - 28 BRL. Záleží na místě a typu restaurace.

Ceny dalších zajímavých položek jsou: litr benzínu - cca 3 BRL; 1.5l vody - 2.5 BRL; tří denní exkurze do džungle - 600 BRL.

Doprava

Do Brazílie se dá nejlépe dostat letecky. Z hlavních měst ostatních států Jižní Ameriky, Severní Ameriky a Evropy míří většina letů do Ria. Další významné letiště, kde přistávají mezinárodní lety jsou Sao Paulo, Recife, Nata. Do Brazílie se dá také dobře dostat autobusem z Uruguay, Argentiny nebo Venezuely, či popřípadě po železnici z Bolívie. Další možností, jak se dostat do Brazílie, je po řece Amazonce z města Iquitos v Peru, nebo po řece Panama z města Asunción v Bolívii.

 

Po cestování po Brazílii lze využít buď vnitrostátní letecké dopravy, nebo autobusů. Dálkové autobusy jsou v zemi na velmi dobré úrovni. Jsou to moderní, klimatizované autobusy. Pro cestování na větší vzdálenosti je lepší, vzhledem k velikosti Brazílie, lepší využívat vnitrostátní leteckou dopravu. Železniční doprava v zemi existuje pouze pro nákladní účely, nikoli pro přepravu cestujících.

Rizika

Pokud chcete svou dovolenou strávit v klidu, snažte se co nejméně přilákat pozornost zlodějů, kterých je ve velkých městech (Rio de Janeiro, Salvador, Säo Luíz, Belém) obrovské množství. Na cestu si zabalte spíš obnošenější oblečení a bezpečnostní "neviditelnou" kapsičku na peníze. Doma naopak nechte hodinky, nápadné šperky, náušnice, drahé mobily. Na ulici noste foťák schovaný, vyndejte ho jen na focení, v přístavech a jiných místech, kam turisté běžně nechodí, raději nefoťte vůbec. Nenechte se ukolébat dojmem, že dokud je světlo, je bezpečno. To tu neplatí. Po městě se přepravujte spíš levnějšími neklimatizovanými busy, kterými jezdí místní, než dražšími klimatizovanými. Na rozdíl od nás totiž nehrozí ani tak kapesní krádeže v přeplněném dopravním prostředku, jako spíš přepadení autobusu ozbrojenou skupinkou zlodějů.

V Salvadoru se z bezpečnostních důvodů po 22. hodině nestaví na křižovatkách na červenou, auta jen zpomalí a pokračují dál. Obzvlášť velké riziko odcizení vozu je při vystupování a nastupování. Taxikáři se snaží toto riziko eliminovat tím, že po setmění vůbec nevystupují a v případě, že máte kufry nebo batohy, si je musíte vzít dovnitř do auta.

Všeobecně se doporučuje, že kromě dobře ukrytých peněz někde na těle (nikoli třeba v batohu, který vám mohou celý vzít), byste měli mít i nějaké menší bankovky volně v kapse. Zloděj neuvěří, že bohatý Evropan nemá nic, co by mu nabídl. Když vás nebude mít o co okrást, může být agresivní.

Naštěstí i v Brazílii zatím převažují slušní lidé nad zloději, a tak se vám spíš stane, že vás někdo neznámý upozorní na to, že vás někdo sleduje, nebo že jste zašli do míst, kde byste se raději neměli zdržovat, případně fotit.

Naprosto bezpečno je na některých typických turistických místech, kde v okolí památek hlídají policisté. Z hlediska bezpečnosti určitě vede město Macapá ve státě Amapá, kde je na ulicích rušno i po setmění - stánky a obchody jsou otevřené, podél řeky se projíždějí cyklisté a bruslaři a maminky s dětmi zaplňují dětská hřiště. Opravdu příjemná změna.

Problémem jsou také drogy. Místí úřady se snaží všemi dostupnými prostředky bojovat s pašováním drog. V Brazílii už bylo z toho důvodu zadrženo několik českých občanů. Na ulici se s nimi ale nesetkáte úplně běžně.

Rizikem může být také návštěva deštného pralesa. Pokud se chystáte navštívit Amazonský deštný prales, určitě je lepší sehnat si místního průvodce a samožřejmě absolvovat nutná očkování a užívat antimalarika.

V zemi se vyskytují následující nemoce - malárie, žlutá horečka, hepatitida, vzteklina a bakterie meningokok.

Svátky a zvláštní události

1.1 Nový rok

21.4 Tiradentes

1.5 Svátek práce

7.9 Den nezávislosti

12.10 Den dětí

2.11 Den všech duší

15.11 Vyhlášení republiky

25.12 Vánoce

Další informace

DOMLUVA S DOMORODCI

V Brazílii se sice děti ve škole učí anglicky, ale s drtivnou většinou obyvatel se domluvíte pouze portugalsky. Kupodivu to platí i o personálu menších hotelů, průvodcích v národních parcích, zaměstnancích turistických center. Je tedy nezbytné naučit se alespoň pár nejdůležitějších frází.

Na severu, ve státě Amapá, který sousedí s Francouzskou Guianou, se dá často domluvit také francouzsky.

 

VÝMĚNA PENĚZ

Brazilské realy získáte ve směnárně hned na letišti, kurz bývá stejný jako ve městě, navíc si ušetříte starosti s hledáním směnárny. Banky většinou mění pouze šeky (hlavně dolarové), nikoli hotovost. Směnáren je velmi málo a nacházejí se na poměrně skrytých místech. Kurzovní lístek nebývá vůbec zveřejněný, a tak člověku neznalému portugalštiny nezbývá, než vstrčit příslušný obnos do okénka a čekat, co z něj vyleze zpátky.

 

PLATEBNÍ KARTY

Brazilci jsou zvyklí hradit platebními kartami i malé částky. Platební karty přijímá většina obchodů, restaurací, čerpacích stanic i taxiků. Problém je s našimi mezinárodními platebními kartami. Výhodou je mít karet víc, většinou se to nakonec s některou povede. Nikdo nám ani tady v bance, ani v Brazílii, nedokázal vysvětlit, čím to je, ale tento problém je všeobecně známý. Z 10 různých platebních karet různých bank fungovala bez problémů jen jediná - MasterCard kreditní karta od Citi Bank. Při placení se vás budou ptát: "Crédito, débeto?" Brazilci mají totiž na každém účtu jakési dvě složky - kreditní a debetní. K účtu mají jedinou platební kartu a u obchodníka vždy nahlásí, zda jim má příslušnou částku odečíst z kreditní nebo debetní složky. Naše karty to nemají, pokud vaše debetní karta nefunguje na "débeto", nebojte se zkusit říct "crédito", případně naopak, někdy se platba povede při jiném požadavku.

Platební karty brazilských bank jsou vzhledem k vysokému počtu krádeží více chráněné než mezinárodní platební karty.  Kromě PINu mají ještě další kód, který po vás vyžadují bankomaty a také je třeba ho vyplnit při platbách přes internet (nejedná se o trojčíslí na zadní straně karty jako u nás). Protože naše karty tento kód nemají, nemůžete ho pochopitelně zadat, tudíž se s vámi pochopitelně ony bankomaty a internetové platby dále nebaví. Z toho důvodu se v Brazílii nedá nic uhradit mezinárodní platební kartou na internetu (například letenky, zájezdy).

Letenky se nedají ale uhradit ani přímo u obchodníka. Jediná společnost, která přijímá mezinárodní platební karty, je GOL, a to jen při nákupu letenky přímo na letišti. Jediná možná úhrada je tedy v hotovosti nebo braziskou platební kartou. Kdo ví předem, že bude chtít po Brazílii cestovat letecky, může si příslušné letenky zařídit přes evropské zprostředkovatele předem.

Výběr hotovosti z bankomatu není tak beznadějný. Mezinárodní platební karty komunikují pouze se specializovanými červenobílými bankomaty se znaky mnoha bank. Najdete je na autobusových nádražích a ve velkých obchodních centrech. Postup výběru je trochu odlišný od našeho. Tyto bankomaty často "mluví" i anglicky, ale ne vždy. Na začátku samozřejmě musíte vložit platební kartu, ale vzápětí jste vyzváni k jejímu vyjmutí. Pak se zadává PIN a karta se opět vloží a zase vysune, pak už se zvolí typ účtu a částka. Z běžných bankomatů není výběr z mezinárodních platebních karet možný.

 

MĚSTSKÁ DOPRAVA

Většina Brazilců jezdí taxíky nebo vlastními auty. Taxi jsou opatřena tachometry, pokud jedete sami během dne, mělo by být na tachometru nastaveno cenové pásmo 0. Při větším počtu lidí v taxiku, nebo večer a o víkendech svítí na tachometru pásmo 1, pokud zkombinujete dražší čas a více lidí, počítá se cena za jízdu podle cenového pásma 2.

Lístek na autobus stojí kolem 2 BRL, záleží na městě. Nastupuje se vždy jen jedněmi dveřmi, někde jsou to přední, jinde zadní, hned za nimi bývá turniket, kde se hradí jízdné. Pro výstup pak slouží druhé dveře. Výjimkou jsou nástupy na oplocených stanovištích, kde platíte při vstupu na autobusové nádraží. V Salvadoru se můžete setkat s menšími dražšími klimatizovanými busy, které spojují převážně centrum a letiště.

Na zastávkách nebývají běžně jízdní řády, pro nás je orientace v tolika linkách poměrně obtížná. Nejlépe se osvědčilo říct někomu z místních název místa, kam se chceme dostat, a oni nás upozornili, když se blížil příslušný autobus. Názvy míst, kterými autobus projíždí, bývají napsány na předním skle.

Dejte pozor na to, že všechny zastávky jsou na znamení - musíte tedy mávat, aby bus zastavil, když chcete vystoupit, zatahejte před zastávkou za provázek, který je natažený pod střechou u tyčí na držení.

 

MEZIMĚSTSKÉ AUTOBUSY

Jsou nesrovnatelně pohodlnější než ty naše. Na délku jsou delší, a tak poskytují velký prostor na nohy. Na nohy je tu navíc sklopná opěrka, která dovoluje si nohy pohodlně natahnout a mít opřené po celé délce. Sedadla se dají sklopit téměř do vodorovné polohy, aniž byste omezovali cestujícího za vámi.

Brazilci našeně klimatizují až do omrznutí, do autobusu se vybavte teplým oblečením nebo spacákem.

Všechny busy jsou opatřeny WC a rozhodně vás nikdo nežádá, abyste ho použili jen v krajním případě, naopak. Některé autobusové společnosti nabízejí také zdarma chlazenou pitnou vodu, kterou si cestující mohou sami kdykoli vzít.

Na zastávkách bývá možnost zakoupit něco k jídlu a vysprchovat se. Kvalita záchodů a sprch je velmi různá, ale málokdy nedostačující.

Na autobusových nádražích nebývá jedna centrální pokladna, každá přepravní společnost prodává své vlastní lístky. Na velkých autobusových nádražích (Rodoviaria) tak může být i několik desítek stánků jednotlivých společností. Je potřeba si nejprve u vchodu na informacích nebo informační tabuli zjistit, která společnost vás přepraví tam, kam chcete.

Cena jízdenky se pohybuje kolem 7 BRL za kilometr.

Během období dešťů bývá většina silnic ve vnitrozemí nesjízdná.

 

NÁRODNÍ PARKY

Do národních parků se zpravidla smí pouze s průvodcem. Cesty tu nejsou značené, navíc průvodci střeží, zda se držíte povolené trasy a nevydáváte se do míst, která jsou určená pouze zvířatům. Nečekejte, že by každý průvodce uměl automaticky cizí jazyky. Spíše naopak - řada z nich nemluví jinak než portugalsky.

V některých národních parcích je taxa za průvodce pevná, jinde je to na vás - absolvujete procházku a pak se sami rozhodnete, kolik průvodci dáte, nemusíte dokonce zaplatit vůbec nic. Bývá zhola nemožné z takových lidí vymámit, jakou částku by si představovali.

 

CESTOVÁNÍ PO AMAZONCE

Lodě nevyjíždějí každý den, ale zhruba 2-3 krát do týdne, s čímž se musí počítat při plánování cesty. Plavba z Manaus do Belému trvá zhruba 7 dní, loď cestou staví v několika přístavech. Lodě plující po Amazonce mají jen několik kajut, většina cestujících spí na otevřených palubách ve vlastních hamakách (houpacích sítích). Cena palubního lístku při použití vlastní sítě je asi čtvrtinová ve srovnání s cenou za kajutu. Navíc kajuty nemívají okna a při horku, jaké tu panuje, jsou otevřené paluby příjemnější. Spává tu ale doslova hlava na hlavě.

Hamaky zakoupíte v každém přístavu i na tržištích ostatních měst, má je každý Brazilec. Cena se liší podle velikosti i kvality materiálu, nejlevnější bavlněné vyjdou asi na 50-70 BRL, pohodlnější větší hamaky s větší nosností jsou zhruba za 100 BRL.

Na lodích je kuchyň, ve které se připravuje 3 krát denně jídlo (typické maso s rýží, fežuládou z fazolí, praženou moukou a zeleninovým salátem). Jídlo je levné, vrchovatý talíř vás vyjde na 10 BRL. Na lodích je k dispozici i pitná voda a sprchy (spíš tedy trubka nad záchodem, ale v tom horku je člověk vděčný za všechno).

 

DOPRAVNÍ ZNAČKY

Pokud si půjčíte auto, měli byste vědět, že existují některé odchylky od našich dopravních značek.

Zákaz odbočení vypadá jako u nás, ale kromě zákazu odbočení vpravo a zákazu odbočení vlevo, existuje ještě zákaz jízdy rovně (rovná šipka). Přikázaný směr jízdy je jiný. Místo bílé šipky v modrém kruhovém poli, je to černá šipka v bílém kruhovém poli s červeným okrajem (jako zákaz odbočení, ale bez přeškrtnutí).

 

 

Očkování

Povinné očkování při cestě do Brazílie je proti žluté zimnici. Při krátkodobé cestě do Brazílie se očkování nijak nekontroluje, potvrzení musíte předložit spolu s žádostí o víza při návštěvě Brazílie na delší dobu než 90 dní, před naloděním v některých přístavech na Amazonce při plavbě do vnitrozemí a teké při nástupu do letadla u letu mezi jihoamerickými zeměmi. Očkování vám vydrží 3 roky. U mnoha lidí se objevují několik dní po aplikaci nežádoucí účinky připomínající chřipkové onemocnění - zvýšená teplota, bolest hlavy, svalů, zimnice. Je tedy dobré si toto očkování nechat až jako poslední.

Doporučená jsou ještě očkování proti Hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Abyste se na své očkování proti hepatitidě mohli spolehnout, musíte před cestou absolvovat po očkování ještě přeočkování. Čas vám alespoň ušetří to, že se může použít kombinovaná vakcína pro oba typy. Přeočkovává se 1 měsíc po 1. dávce. Pokud na odjezd spěcháte, lze domluvit zrychlenou variantu očkování, ale ta není účinná po tak dlouhou dobu. Po 2 dávkách očkování proti hepatitidě vzniká imunita na dobu 5 měsíců. Po posledním přeočkování vzniká odolnost vůči hepatitidě A na 10 let, proti hepatitidě B již do konce života. Očkování proti břišnímu tyfu vydrží na 10 let.

Nutné je zkontrolovat, že nemáte prošlé očkování proti tetanu (mělo by se provádět jednou za 12 let).

V současné době vás kompletní očkování a vystavení mezinárodního očkovacího průkazu vyjde asi na 5.500 Kč.

 

V zemi se vyskytuje onemocnění dengue, které se letos objevilo ve zvýšené míře v okolí Ria de Janeira. Proti tomuto onemocnění neexistuje očkování. Je však nebezpečné spíš pro staré lidi, lidi s oslabenou imunitou a malé děti. Délka léčby je individuální, cca 14 dní. Vzhledem ke způsobu přenosu onemocnění je vhodnou prevencí jakákoli ochrana před komáry - použití repelentů, dlouhé rukávy a nohavice do oblastí výskytu onemocnění, sítě kolem postelí a podobně.

Kurz

1 BRL = cca 9 CZK

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články