Botswana

Doporučená doba návštěvy

Nejlepší doba pro návštěvu rezervací je léto (květen až srpen), protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. K návštěvě se nedoporučuje období listopad – březen. Hodně prší a teploty mohou sahat i přes 40º C.

Počasí

Botswana leží v tropickém suchém pásu. Přes 80% země je pokryto pouští Kalahari. Od května do srpna téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15º C do 25º C podle regionu. V období od listopadu do března je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké.

Orientační ceny:

V Botswaně je mnohem dráž než v sousedních zemích. Gaborone patří k nejdražším v celé Africe. Dvojlůžkový pokoj v hotelu od 20 – 60 USD. Drahé je ubytování v národních parcích. V Okavango Delta stojí levnější lodžie bez stravy kolem 60 USD. Dražší nabízejí ubytování s penzí a včetně různých aktivit, ceny jsou od 400 – 1 000 USD za osobu a noc. Mimo hlavní sezónu od července do října jsou ceny o trochu nižší. Nejlevnější je ubytování v kempech (cca 5 USD).

Jídlo pořídíte v restauraci od 7 USD.

 

Doprava

Mezinárodní letecké linky lítají do Gaborone. Mnohdy vyjde levněji letět s South African Airways nebo British Airways do Windhoeku (Namibie) nebo do Johannesburgu (Jihoafrická republika) a odtud se po zemi dopravit do Botswany. Letecká společnost Air Botswana zajišťuje vnitrostátní spojení mezi Gabarone, Maunem, Francistownem, Kasane a Limpopo Valley a létá i do Harare a Windhoeku.

Pro řízení automobilu je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Většina silnic je prašných a nezpevněných. Severojižní spojnice je sjízdná za jakéhokoliv počasí. Ve městech je k dispozici taxi. V Botswaně se jezdí vlevo.

Autobusová doprava funguje mezi velkými městy.

Železniční doprava spojuje města na východu země.

 

Rizika

Botswana je poměrně bezpečná země s nízkou mírou kriminality.

Při cestách autem je nutné vozit s sebou zásobu vody a pohonných hmot, protože vzdálenosti mezi obydlenými místy jsou velké.


Z hygienických důvodů se nedoporučuje pít vodu z vodovodu a koupat ve stojatých vodách kvůli nebezpečí bilharzie. Hrozí napadení krokodýly a hrochy.

 

Svátky a zvláštní události

1.ledna

duben (pohyblivé Veikonoční svátky)

1. května

1.července (Den Sira Seretseho Khamu)

15.-16. července (Prezidentské dny)

30. září (Den Botswany)

25.-26. prosince

 

Očkování

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články