Botswana

Vnitrozemský stát Botswana se rozkládá ve středu jižní Afriky. Více než čtyři pětiny území zabírá rozsáhlá pánev s majestátní pouští Kalahari. V severozápadní části země jsou bažiny řeky Okavango, jejíž delta je největší atrakcí Botswany. Jde o největší vnitrozemskou říční deltu na světě. Východ území patří do pásma jihoafrických náhorních plošin. Nachází se zde nejvyšší vrchol Tsodilo (1375 m n. m.). V kopcích Tsodilo Hills na severu země je nádherná stará přírodní galerie. Jedná se o skalní kresby pocházející od lidu San (Křováci).

Od poč. 15. stol.bylo území osídleno bantuskými Bečuánci. Původní obyvatelé, Křováci, byli zatlačeni do pouště. Počátkem 19. stol. zde britští misionáři zřídili několik statnic. Roku 1885 vyhlášen britský protektorát a jih země byl připojen k britské kolonii Kapsku. Na počátku 60.let byla zemi poskytnuta vnitřní autonomie a v roce 1966 byla vyhlášena nezávislost v rámci Commonwealthu. Botswana si bez přerušení zachovává systém politické plurality. V právu platí jak tradiční kmenové, tak i jihoafrické zákony.

V porovnání s ostatními státy Afriky patří Botswana k těm bohatým. Země má úzké hospodářské vztahy se sousední Jižní Afrikou. Na hospodářství se významně podílí těžba diamantů. Země je jejich významný světový producent. Na tvorbě domácího produktu se podílí nejvíce služby a průmysl.

Botswana je bezpochyby jednou z politicky nejstabilnějších zemí na světě a často je považována za zářný příklad demokracie v Africe. Je to bezpečná turistická destinace.

Zajímavá místa a města Botswany : Tsodilo Hills, Gaborone, Centrální Kalahari, Delta řeky Okavango, Chobe National Park

Botswana : Fotografie 

Botswana : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články