Bolívie

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou pro cestu do Bolívie je zimní odbodbí (mezi květnem až listopadem). To je v zemi období sucha a v nížinných oblastech je příjemné teplo.

Počasí

Většina Bolívie leží v blízkosti rovníku. Ale i přes tuto polohu jsou v zemi velké rozdíly v počasí v jednotlivých částech země. Všeobecné pravidlo je, že nejvíce záleží na nadmořské výšce. Ve východní části země, kde se nacházejí především nížiny je po celý rok teplo a vlhko. Kdežto v západní části země, kde se rozprostírají Andy je spíše zima.

Léto trvá v zemi od prosince do března a je to převážně období dešťů. Zima trvá od května do listopadu.

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování (pokoj) se v Bolívii pohybují okolo 10 - 35 USD. Ceny za luxusní ubytování se pohybují od 100 USD výše.

Průměrná cena za hlavní jídlo dne se v Bolívii pohybuje okolo 5 - 10 USD. Záleží na místě a typu restaurace.

Doprava

Do Bolívie létají přímé mezinárodní letecké linky z celé Ameriky a z Evropy. Mezinárodní letiště jsou v městěch La Paz a Santa Cruz. Na letištích se platí relativně vysoké letištní poplatky. Z důvodu vysokých letištních poplatků mnoho lidí volí cestu do okolních států a do Bolívie pak cestují pozemskou dopravou. Tato varianta je mnohem levnější.

K cestování po Bolívii lze využít snad všechny známé dostupné prostředky. Nejčastějším způsobem dopravy jsou autobusy. Vzhledem k tomu, že Bolívie je chudou zemí, doprava zde není na dobré úrovni. Autobusy jsou zastaralé a většinu silnic tvoří hliněné cesty. Železniční sít v zemi existuje, ale je rozdělena na dvě části. Je to z důvodu velkého převýšení mezi jednotlivými částmi země.

Rizika

Bolívie patří k zemím s vysokou pouliční kriminalitou. V místních autobusech, ale i na ulici je velké riziko okradení.

Voda z vodovodu není pitná, doporučuje se pitnou vodu kupovat balenou. Ovoce a zeleninu, které zde koupíte, vždy před konzumací pečlivě omyjte.

V zemi se vyskytují následující nemoce- malárie, žloutenka, cholera, vzteklina a tetanus.

Svátky a zvláštní události

1.1 Nový rok

2.2 Fiesta de la Virgen de Candelaria

1.5 Svátek práce

6.8 Den nezávislosti

1.11 Svátek všech svatých

25.12 Vánoce

Očkování

Povinná ockování

Žlutá zimnice - očkování doporučeno vzhledem k risiku nákazy očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Doporucená ockování

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Ochrana proti malárii

Riziko nákazy v jednotlivých oblastech země: Zemědělské oblasti pod 2500 m n.m., s výjimkou provincie Oruro, Ingavi, Los Andes, Omasuyos, Pacajes a jižní a centrální části provincie Potosí.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články