Bhútán

Doporučená doba návštěvy

Vhodnou dobou pro návštěvu Bhútánu jsou období od března do května a od září do listopadu.

Počasí

Bhútánské počasí je velmi závislé na nadmořské výšce, na míře vystavení slunci a větrech přinášející déšť. Severnější část země má poněkud chladnější zimy a mírná léta. V jižnějších oblastech panuje vlhké tropické klima po celý rok. Teploty se pohybují v rozmezí 25-30°C. Teploty severnějších částí v zimě klesají k -4°C, v létě dosahují 16-25°C.

 

Předpověď počasí v Thimphu

Předpověď počasí v Mongaru

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 150-350 BTN

vyšší třída: 750-2000 BTN

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 30-90 BTN

vydatnější pokrm: 130-300 BTN

Doprava

Nejsnadnější cestou z ČR je letecky se dopravit do Bangkoku a odtud přesednout na linku do Druk-Air v Bhútánu. Rychlou alternativou je i cestování letecky přes Kalkatu anebo přes Káthmándú (např. Lufthansou z Frankfurtu nebo Aeroflotem z Moskvy). Hranice z Čínou jsou uzavřené.

Jedinou možností cestování napříč státem je po silnicích. Doprava vlastním autem je zakázána. Místní autobusové služby nenabízejí mnoho komfortu, a proto cizinci raději upřednostňují cestování v minibusech nebo terénními vozy. Přestože místní silnice obsahují mnoho zákrut, úzkých míst a převýšení, jsou velmi bezpečné vzhledem k obtížnému terénu a hlavní cesty jsou zpevněné.

Rizika

Doporučuje se pít vodu z originálně balených lahví. Místní strava bývá silně kořeněná a cizinci často trpí průjmy. Kriminalita v Bhútanu je minimální, ale přesto se vyskytují drobné krádeže. Při ztrátě či odcizení dokladů je nutné ihned informovat nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí.

Svátky a zvláštní události

8. srpna - Den nezávislosti, 11.-13.listopadu - Narozeniny Jeho královské výsosti, 17.prosince - Národní den Bhútánu

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

100 BTN = 48,53 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články