Benin

Doporučená doba návštěvy

V období od dubna do půlky července a od polovinyzáří do konce října se vyvarujte období dešťů v jižní části Beninu. Na severu vydatně prší od července do počátku října. Vyhněte se březnu a dubnu, jde o nejteplejší období v roce, kdy teploty stoupají až na neuvěřitelých 46 °C. Pro návštevu se doporučuje zejména listopad.

Počasí

Teploty se pohybují celý rok kolem 30ºC. Nejtepleji je od února do dubna. Na severu země od června do října prší, v jižní části trvá období dešťů od dubna do půli července a od poloviny září do konce října.

Orientační ceny:

V porovnání s ostatními západoafrickými zeměm je v Beninu levno. Ubytování v nejlevnějších hotelích se pohybuje od 2600 CFA. Luxusnější ubytování s klimatizací kolem 10 000 CFA. Cena za luxusní ubytování se vyšplná až na 53 500 CFA. Kempy stojí cca 1000 CFA/osoba.


Ceny jídel v lepších restauracích jsou mezi 1600- 5000 CFA.

Doprava

Přímé mezinárodní linky létají z Francie, Belgie a mnoha afrických zemí. Nejspolehlivější a cenově nejvýhodnější společností je Air France.


Silnice jsou v dobrém stavu, naskýtá se možnost vypůjčení auta.


Nejrozšířenější meziměstská doprava jsou tzv. buš-taxi (taxi brousse) a minibusy. Taxi jsou většinou staré sedmimístné peugeoty, minibusy jsou pohodlnější a dražší.


Železniční trať sestává z jediné trasy Cotonou-Parakou. Po zemi lze překročit hranice do všech sousedních zemí (Togo, Nigérie, Niger, Burkina Faso).

Rizika

Benin je bezpečná země s nízkou zločinností. Voodoo se zde stále aplikuje a vidět obřad voodoo může být neopakovatelná zkušenost.

Před odjezdem se doporučuje návštěva odborného lékaře - specialisty na tropické choroby a konzultovat s ním zdravotní rizika spojená s cestou. Největším zdravotním rizikem je malárie. Při krátkodobém pobytu je vhodné preventivně užívat antimalarika. Ke snížení rizika onemocnění malárií nevycházejte ven po západu slunce a větrejte pouze klimatizéry. Před pobytem venku ošetřete nezakryté části těla ochranným prostředkem proti hmyzu. Při sebemenších zdravotních potížích je nutno navštívit lékaře.

Při vlastním pobytu se nedoporučuje stravovat se v pouličních stáncích a druhořadých restauracích. Je třeba vyvarovat se požívání syrové zeleniny a ovoce, které nelze oloupat. Nápoje si objednávejte zásadně bez ledu v čisté a suché sklenici. Nejlepší je pít přímo z láhve nebo nepoškozeným brčkem. Tato opatření snižují riziko nákazy nepříjemnou střevní infekcí či parazity.

 

Svátky a zvláštní události

1. a 10. leden


březen – duben (pohyblivé Velikonoční svátky a svátek Narození Proroka)


1.květen


květen – červen (pohyblivé Svatodušní pondělí)


1.srpna (Den vyhlášení nezávislosti)


26. října (Den ozbrojených vojsk)


25. a 31. prosince

 

Očkování

Žlutá zimnice - očkování povinné

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Meningokoková meningitida - očkování doporučeno dle epidemiologické situace a období výskytu

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články