Bangladéš

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou návštěvy jsou měsíce březen, duben a květen.

Počasí

Počasí v Bangladéši je subtropické až tropické. Lednové teploty dosahují 25°C, dubnové 35°C. Bangladéšské počasí se rozděluje na tři sezóny: vlhké monzunové, které trvá od května do října; zimní období od října do konce února a teplé období trvající od března do května, kdy také nejméně prší. V měsících květen-červen a říjen-listopad přicházejí cyklony.

 

Předpověď počasí v Dháce

Předpověď počasí v Rangpuru

Předpověď počasí v Rajshahi

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 60-300 BDT

vyšší třída: 600-6000 BDT

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 30-120 BDT

vydatnější pokrm: 300-700 BDT

Doprava

Z velkých evropských mezinárodních letišť (např. Londýna, Frankfurtu) jsou směřovány lety na mezinárodní letiště v Dháce.

Veřejná státní autobusová doprava spojuje většinu velkých bangladéšských měst. Místní autobusy jsou však přeplněné, někdy jsou lidé i na střeše. Do větších měst, vzdálenějších či turisticky atraktivnějších míst je výhodné cestovat s kancelářemi Green Line, Shyamoli či SilkLine, které nabízejí komfortnější cestování a autobusy vybavené klimatizací.

Železniční přepravu zajišťují Bangladéšské dráhy, ceny jízdenek jsou srovnatelné s autobusovými, cesta však trvá déle, ale vlaky nabízejí trošku větší pohodlí než autobusové sedačky.

Cestování vlastním autem se nedoporučuje, silniční síť není v nejlepším stavu a městská doprava je velmi přeplněná a hektická.

Nejlevnější způsob cestování nabízí doprava říční, která též umožňuje poznat bangladéšskou přírodu v celé své kráse.

Rizika

Bangladéš je muslimskou zemí. Místní obyvatelstvo je velmi politicky aktivním a často dochází k protestním stávkám, které mohou vyústit v násilnosti. Doporučuje se vyhýbat veřejným shromážděním.

Doporučuje se pít vodu pouze z originálně balených lahví, konzumace alkoholu je na veřejných místech zakázána.

Zdravotnická úroveň není dobrá a z hlediska zdraví a nemocí patří Bangladéš k velmi rizikovým oblastem. Důrazně se doporučuje očkování.

Svátky a zvláštní události

10.měsíc lunárního islámského kalendáře - konec Ramadánu, 12.měsíc lunárního islámského kalendáře - Svátek zasvěcení, 3.měsíc bangladéšského kalendáře - buddhistická slavnost, 21.února - Den mučedníků, 26.března - Den nezávislosti, 14.dubna - bnagladéšský nový rok, 1.květen - Den práce, 7.listopad - Den revoluce a solidarity, 16.prosince - Den vítězství, 25.prosince - Vánoce

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

100 BDT = 30,55 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články