Angola

Doporučená doba návštěvy

Severná Angola vládne horkým a vlhkým létem. Pro návštěvu se doporučuje spíše zima, kdy teplota klesne o pár stupňů a je víc sucho. Míříte-li na jih, nezáleží, které roční období zvolíte, tropické počasí vás zastihne téměr po celý rok.

Počasí

Teploty se pohybují do 30ºC v březnu a od 23ºC v červenci a srpnu. Od listopadu do března obvykle prší, ale srážkové úhrny jsou poměrně malé, maxima jsou v dubnu. Na jihu je horký po celý rok, na severu je v létě vlhké horko, zimy jsou chladnější a ne tak vlhké.

Orientační ceny:

Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se dle kvality ubytování pohybuje od 20 USD do 80 USD, vyšší standard od 100- 120 USD.

Nejlevnější jídlo seženete za 3 USD, střední ceny se pohybují mezi 5-8 USD, nejdráže v rozmení 8-15 USD.

Doprava

Do Luandy létají příme linky společnosti AirFrance z Paříže, British Airways z Londýna a TAP z Lisabonu. Mnoho oblastí v Agole je dostupných pouze letecky. Letecká doprava spojuje mnoho měst a často je jedinou možností, jak se někam dostat.

Doprava po Angole není bezpečná vzhledem k velkému množství min. Pěší cestování se vůbec nedoporučuje, turistům hrozí přepadení bandity. Vyjímkou nejsou útoky na vozidla a i v autobusech a vlacích hrozí okradení.

Rozhodnete- li se i přes výše uvedená rizika vypůjčit si automobil, doporučujeme terénní vůz s pohonem všech čtyř kol, jelikož do mnoha oblastí vedou neudržované silnice. Většina cest byla zničena za občanské války a na mnoha místech se stále nacházejí pozemní miny. Pro řízení budete potřebovat náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny renomovaných světových společností fungují v Luandě. Jezdí se vpravo.

Autobusová doprava funguje, ale autobusy jezdí přecpané, jsou nespolehlivé a v hrozném stavu. Hrozí kapesní krádeže. Úroveň vlakové dopravy je stejná. Jezdí také nespolehlivě, tratě jsou zničené a zaminované a vlaky jsou častým dějištěm násilí. Jediné kvalitnější spojení funguje mezi městy Lobito, Benguela a Luaubut. I tady jsou vozy ve špatném stavu.

Taxi je těžké najít, řidiči požadují neúměrné poplatky.

Rizika

Angola je chudá země zničená teprve nedávno ukončenou občanskou válkou. Dětská úmrtnost je jedna z nejvyšších na světě. V zemi je enormně vysoká míra kriminality. Ta je největší v hlavním městě Luandě, kde je zapotřebí být neustále ve střehu. Běžně dochází k ozbrojeným přepadením osob i vozidel. Nedoporučuje se po setmění vycházet, nejezdit v noci autem mimo hlavní město či do okrajových oblastí Luandy. Mimo hlavní město se vyskytují zaminované oblasti a přepravní a ubytovací možnosti jsou omezené a drahé.. Teroristické útoky nebyly v zemi zaznamenány.


V zájmu zachování zdraví je nezbytné pečlivě dodržovat základní hygienická pravidla, což obnáší zejména pití balené vody. V souvislosti s epidemií cholery je vhodné zcela vyloučit konzumaci čerstvé zeleniny a ryb. Dostupnost lékaře mimo Luandu je velmi komplikovaná. Několik soukromých klinik na dobré úrovni je v Luandě. Přesto je nutné se dobře pojistit.

 

Svátky a zvláštní události

1. a 4. ledna (Den připomenutí obětí koloniálního útlaku)

4. únor (Začátek osvobozenecké války)

8. březen

4. dubna (Den míru, pohyblivé Velikonoční svátky)

1. a 25. května (Den Afriky)

1. července

17. září (Den národních buditelů a hrdinů)

1.listopad

11. listopadu (Den vyhlášení nezávislosti)

25. prosince

Očkování

Žlutá zimnice - očkování doporučeno vzhledem k risiku nákazy očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Meningokoková meningitida - očkování doporučeno dle epidemiologické situace a období výskytu

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články