Angola

Angola leží na jihozápadě Afriky. Její západní hranici omývá v délce 1650 km Atlantický oceán. Vlivem Bengálského proudu se podél pobřeží táhne vyprahlá pobřežní nížina, ze které se zdvihá práh Lunda o nadmořské výšce 1500–2000 m a plošina Planalto do Bié. Náhorní plošina má na rozdíl od suché savany vlhčí podnebí a stéká z ní do údolí několik větších řek. Směrem na východ plošina klesá do Konžské pánve, která je pokryta deštnými pralesy.

Mezi největší města se řadí Luanda, Huambo, Namibe a Malanje.

V 16. století Angolu kolonizovali Portugalci, nezávislost země získala roku 1975. Potenciálně by Angola díky svému nerostnému bohatství mohla být jednou z nejbohatších afrických zemí. Ve skutečnosti je to ale země velmi chudá, jejíž rozvoj do 90. let brzdila čtyřicetiletá občanská válka, kmenové spory a zásahy ze zahraničí.
Po skončení občanské války v roce 2002 se situace zlepšuje a země postupně otevírá turistům, kterým se k obdivu zejména nabízí její panenská příroda. Přesto se doporučuje cestu do Angoly pečlivě zvážit a případně využít služeb cestovní kanceláře či podobné organizace.

Největším nerostným bohatstvím kromě rud je ropa, z jejíž těžby vždy pocházel jediný příjem státu. Vedoucí průmyslové odvětví spočívá ve výrobě cukru a celulózy. Nejvíce se pěstuje káva, bavlník, významná je těžba dřeva.

Zajímavá místa a města Angoly : Luanda, Malanje, Namibe a Lubango, Cabinda, Kissamský národní park

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články