Alžírsko

Doporučená doba návštěvy

Není vhodné cestovat v létě, kdy teploty dosahují vysokých hodnot.

Teploty na Sahaře jsou nejpříjemnější od října do dubna, ale je třeba se připravit na velké rozdíly mezi dnem a nocí!

Počasí

Na severu jsou horká a vlhká léta a mírné a vlhké zimy. Průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 28 °C, v zimě okolo 18 °C.

V létě sužuje pobřeží pouštní vítr Široko, který přináší oslepující jemný písek a divoké bouře.

Na Sahaře denní teploty neklesají pod 25 °C ani v zimě, v létě můžou přesáhnout i 50 °C. V noci se však situace mění, kdy teploty prudce klesají i pod bod mrazu.

Orientační ceny:

Ceny v Alžírsku jsou průměrně vysoké. Šetřílci vystačí s 15 USD na den. Kdo cestuje s větším pohodlím, utratí až 50 USD denně. Nejlevnější ubytování je možné sehnat za 10-50 DA, průměrný a vyšší komfort se pohybuje mezi 50-300 DA. Luxusní ubytování si lze dopřát za cenu 300 DA a výš.

Ceny jídel se pohybují dle kvality od 3 po 45 DA. Kvalitní pokrm si lze dopřát v rozmezí mezi 30-45 DA.

Doprava

Z Evropy létají spoje do Alžíru, Oránu, Annaby, Constantine, Tamanrassetu a Djanet. Letecká doprava je možná i v rámci afrického kontinentu, létá se prakticky do všech alžírských měst. O cestující se přetahují dvě velké společnosti a tři malé soukromé.

Státem řízené trajekty plují na severu mezi Marseille a přístavy Alžír, Annaba, Béjaia, Oran a Skikda. Ze španělského Alicante jsou zavedeny spoje do Alžíru a Oránu.
Řízení osobního vozu je nejjednodušším způsobem dopravy v případě, že si chcete ušetřit nervy spojené s cestováním hromadnou dopravou. Stav silniční sítě je uspokojivý, silnice mimo pouštní oblasti mají pevný povrch, ale bývají ve špatném stavu. Dopravní značení je nedostatečné, běžná je zanedbanost automobilů. V pouštních oblastech je nutný terénní vůz s pohonem na čtyři kola. Síť opraven je poměrně hustá. Jezdí se vpravo.

Pro řízení je třeba disponovat naším i mezinárodním řidičským průkazem. Při cestě vlastním vozem je nutné na hraničním přechodu uzavřít turistickou pojistku po dobu jednoho měsíce. Pro vozidlo se vyplňuje tzv. turistická karta platná maximálně tři měsíce. Ve velkých městech jsou k dispozici půjčovny automobilů, ale zajistit si půjčení auta je možné prostřednictvím hotelu a turistické organizace ONAT.

Autobusová a minibusová doprava je skutečně rozsáhlá. Z Alžíru a Oránu vyjíždějí jednotlivé linky paprskovitě do celé země. Za mírný poplatek je možné cestovat na velké vzdálenosti, ale jedná se o velmi zdlouhavý způsob dopravy.

Hlavní železniční tratě vedou z Alžíru do měst Oran, Béjaia, Skikda, Annaba a Constantine. Na jih Alžírska jedou vlaky druhé třídy z Annaby přes Souk Ahras do Tebessy, z Constantine do města Touggourt a z Mohammadie do Becharu.

Rizika

Bezpečnostní situace v Alžírsku se v posledních letech pomalu zlepšuje. Přesto je nutné nepodcenit možná rizika. Vzhledem k bezpečnostní situaci nelze Alžírsko doporučit k individuální turistice. To nemusí platit pro pár velkých měst včetně hlavního města (např. obchodní cesty), nebezpečí hrozí při cestách mimo velké městské aglomerace a do oblasti Kabylie, která je v neustálém vření.. V současné době není možno doporučit organizovanou turistiku po alžírské Sahaře, kde nelze vyloučit riziko teroristických útoků. V saharských oblaset pod 33 rovnoběžkou by neměl být problém s ohrožením ze strany lidí. Většina obyvatel je přátelská a mírumilovná.

Splynout s davem je v Alžírsku prakticky nemožné. Obecně se doporučuje nedráždit zloděje cennými věcmi a věnovat zvýšenou pozornost dění okolo sebe. Je nezbytné dávat si pozor na všech veřejných místech, zejména na trzích a v prostředcích hromadné dopravy. Rozhodně se nedoporučuje chodit v nočních hodinách po opuštěných místech. Ve velkých městech by mělo být samozřejmostí ubytování v kvalitním hotelu.

Svátky a zvláštní události

1. leden

leden- únor- pohyblivé muslimské svátky

březen- duben- pohyblivý svátek narození Proroka

1. květen

19. června (Revoluční ustanovení)

5. července (Den získaní nezávislosti)

22.-24. října- konec Ramadánu

1. listopad (výročí revoluce)

31. prosince

Očkování

Žlutá zimnice - očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Kurz

29,5 Kč / 100 dinárů

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články