Alžírsko

Alžírsko leží v severní části Afriky a sousedí s Marokem, Mauretánií, Mali, Nigerií, Libyí a Tuniskem. Po Sudánu je Alžírsko druhou největší africkou zemí. Osídlená je především středomořská (severní) část Alžírska, kterou od Sahary pokrývající cca 80 % uzemí odděluje pohoří Atlas.

Země se v první polovině 19. století stala francouzskou kolonií. Alžířané se od počátku kolonizaci bránili. Odpor vyvrcholil v roce 1954 válkou, ve které přišlo o život přes milion Alžíranů, a která skončila v roce 1962. V tomto roce uznal francouzský prezident Charles de Gaulle alžírskou nezávislost. Od státního převratu v roce 1991 stále přetrvávájí boje islámských fundamentalistů proti státní správě, civilnímu obyvatelstvu a cizincům. Vyjímkou nejsou teroristické útoky a únosy osob.

Nejdůležitějším zdrojem obživy je zemědělství, které je v posledních letech překonáváno průmyslem. Pěstují se fíky, datle, olivy, obilniny a různé druhy ovoce a zeleniny, chová se dobytek. Zdrojem rozvoje hospodářství je ropa, jíž má Alžírsko má jedny z největších zásob v Africe, a zemní plyn. Země je velmi zadlužená a životní podmínky obyvatel jsou špatné.

Před cestou je užitečné navštívít internetové stránky velvyslanectví ČR v Alžíru, kde jsou k nalezení informace o bezpečnosti a zdraví při cestě do Alžírska.

 

Zajímavá místa a města Alžírska : Hoggar, Alžír, Ghardaia, Tlemcen, Sahara

Alžírsko : fotogalerie 

Alžírsko : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články