Albánie

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější měsíce pro cestování jsou duben, květen a červen a dále polovina září přibližně do poloviny října. V této době je podnebí stálé a teplé. Slunce svítí nejdéle od května do září, červen je nejteplejším měsícem.

Počasí

Podnebí je horké a suché, s mírnými teplotami v zimě. Směrem od pobřeží se podnebí mění. Ve vnitrozemí je v zimě mráz a záplavy sněhu. V zimních měsících vane studený vítr Bora, v deštivém období vane horký vítr Scirocco. Mírné klima s horkými a suchými obdobími vládne od června do září, studenější období od října do května.

Průměrná teplota v lednu je 7,3°C
Průměrná teplota v červenci je 25°C

Orientační ceny:

Pobyt v Albánii vyjde docela draho, Tirana je dražší než zbytek země.

Denní náklady se pohybují od 30-40 USD na den.

Doprava

Letecky
V posledních letech vzrostl počet mezinárodních leteckých linek do Albánie. Mezinárodní letiště Rinas v Tiraně je vzdálené 29 kilometrů od hlavního města. Cesta kyvadlovou autobusovou dopravou do centra trvá přibližně 30 minut.
Vnitrostátní letecké linky v Albánie prakticky nefungují s ohledem na vysoké ceny a nedostatek civilních letišť.
Vlakem
Železniční spojení Albánie s okolním světem je minimální. Z České republiky v současnosti neexistuje žádný přímý spoj.
Celková délka železniční sítě v Albánii je kolem 700 kilometrů. Vlaky jezdí většinou na naftu. Cestování vlakem je levné, ale nejde o příjemný způsob dopravy, protože vozový park albánských drah je ve velmi špatném stavu a vlaky bývají přeplněné. Hlavní trasy jsou mezi metropolí Tiranou a Skhoderëm, Fierem, Ballshi, Pogradcem, Vlorou a městem Durrës.
Autobusem
Z České republiky neexistuje přímé autobusové spojení. Pravidelné autobusové linky jsou provozovány z Řecka, Makedonie, Černé Hory a Kosova.
Minibusy a autobusy hrají v albánské dopravě hlavní roli. Hlavní linky jsou provozovány z měst Shkodër, Korçë, Sarandë, Gjirokastër, Peshkopi a Durrës do Tirany, soukromými přepravci. Cestování autobusem je levný způsob dopravy, ale také nepohodlný a nepříjemný, protože autobusy jezdí extrémně špinavé. Mnoho turistů proto dává přednost dopravě dodávkami soukromých dopravců - jezdí bez pevně stanovených jízdních řádů. Vyjíždějí až tehdy, když jsou zcela plné.
Autem
Turisté potřebují mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o vlastnictví vozu a zelenou kartu. Při výjezdu motorového vozidla z Albánie se za každý den pobytu v Albánské republice požaduje poplatek. To se netýká pobytů organizované turistiky.
Pro cestu automobilem se nabízí cesta přes Srbsko, Makedonii a Černou Horu.. Z Černé Hory je hraniční přechod Han a Hotit, z Kosova Kukes a z Makedonie Struga. Z Řecka je spojení o něco lepší, využívané přechody jsou například z Ioánina.
Neznalé řidiče může zaskočit, že místní obyvatelé běžně porušují i základní dopravní předpisy. Albánie má kolem 19 tisíc kilometrů silnic, ale pouze polovina z nich se dá označit za vhodné pro provoz motorových vozidel. Na silnicích se turisté setkají s chodci, cyklisty, dobytkem, koňskými povozy a zemědělskými stroji. To vše navzdory tomu, že v posledních letech zaznamenal počet vozidel v zemi nárůst. Proto je lepší řídit obezřetně a jezdit pomalu, po setmění se pak řízení v odlehlejší oblastech raději vyvarovat.
Lodí
Po moři je možné do albánského přístavu Durrës připlout z Itálie, z Bari nebo Terstu nebo z řeckého ostrova Korfu do albánského města Saranda.

Rizika

Albánie se potýká s vysokou kriminalitou. Organizované skupiny zločinců jsou v každém regionu. Ve odlehlých venkovských regionech a na málo využívaných silnicích se objevují případy ozbrojených přepadení. Krádeže automobilů jsou běžnou záležitostí, lupiči mají zájem především o sportovní a terénní vozy.
Drobná kriminalita v podobě kapesních krádeží je běžným jevem ve všech hlavních městech, především v nočních hodinách. Turisté by měli být opatrní a hlídat si své věcí.

Svátky a zvláštní události

  • únor - malý Bajram (Bajrami i Vogël) - pohyblivé datum, odpovídá islámskému svátku al-Eid Saghir
  • 14. březen - den léta (Dita e Verës) - od roku 2004 je národním svátkem
  • 22. březen - Nevruz - náboženský svátek pocházející ze staré Persie, jarní rovnodennost, počátek jara
  • duben - katolické (Pashkët Katolike) a ortodoxní (Pashkët Ortodokse) velikonoce
  • 1. květen - první máj (Një Maji)
  • 19. říjen - den Matky Terezy (Dita e Nënë Terezës)
  • listopad - velký Bajram (Bajrami i Madh) - pohyblivé datum, odpovídá islámskému svátku Eid al-Adha
  • 28. listopad - den nezávislosti (Dita e Pavarësisë) - vyhlášení nezávislosti na Otomanské říši (1912). Také nazýván "dnem vlajky".
  • 29. listopad - den osvobození (Dita e Çlirimit) - konec 2. světové války, osvobození od fašismu
  • 25. prosinec - vánoce (Krishtlindje)

Další informace

Maximální rychlost v obci je 50 km/h
Max. rychlost mimo obec je 80 km/h

Záchranná služba 17
Hasiči 18
Policie 19

Očkování

Doporučená očkování: žlutá zimnice, hepatitida A, břišní tyfus, záškrt, tetanus, klíšťová encefalitida

Kurz

21,30 Kč/USD

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články