Albánie

Albánie leží v jihozápadní části Balkánského poloostrova, na pobřeží Jaderského moře, při vyústění Otrantského průlivu. Až dvě třetiny povrchu zabírají pohoří, jen při pobřeží se táhne rovinatý pás o šířcee 20-30 km. Albánci sami sebe nazývají „obyvatelé skal„ a svůj stát „Stát orlů„.

Albánie je nejzaostalejším státem Evropy. Príčiny chudoby a zaostalosti sahají do minulosti. Ve státě, který byl vždy uprostřed skal odřezaný od světa, po 2. světové válce uchopili moc komunisté, kteří zemi v období od r. 1960 až do r. 1991 udržovali v úplné hospodářské a politické izolaci.

Albánská pohoří jsou bohatá na ložiska chromu, mědi a železné rudy, řeky jsou vhodné pro výrobu elektrické energie. Hlavním odvětvím zemědělství, které v současnosti zaměstnává víc jak polovinu obyvatelstva, je rostlinná výroba (pšenice, kukuřice, zelenina, tabák, bavlna). Při pobřežní nížině se středomořským podnebím je typické pěstování ovoce (fíky, citrusy, hrozno). Živočišná výroba má menší význam (ovce, kozy). Vedoucí pozici v průmyslu má potravinářský a lehký průmysl. Rozvoj průmyslu v Albánii brzdí nedostatek odborníků, technologií a kapitálu.

Města a zajímavá místa Albánie : Berat, Durres, Gjirokastër, Skhodër, Tirana

Fotogalerie Albánie : Albánie - Shkoder, Albánie - ze života, Albánie - Gjirokaster

Cestopisy z Albánie : cestopisy

 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články